Вентиляція громадських будівель - для чого потрібна система
Від свіжості і якості повітря з приміщені залежить не тільки комфортне перебування людей, але й їхнє самопочуття. На відмінно від вентиляції квартири, яку людина може собі відповідно до своїх вимог і потреби, то вентиляція громадських будівель набуває іншого і більш вагомого значення, слід дотримуватись усіх будівельних норм і вимог діючого законодавства.
Якість повітря значно погіршується в місцях скупчення великої кількості людей, в більшості випадків в таких місця виділяється велика кількість тепла, що є надлишком в приміщенні. Крім цього фактора наявність в приміщенні техніки чи обладнання сприяють необхідності влаштування вентиляції для якості робочого процесу.
Громадські будівлі часто обладнуються приміщеннями для куріння, які особливо потребують потужної системи вентиляції для видалення шкідливих газів та запобігання їх потрапляння в сусідні приміщення.
Забезпечити необхідні мікрокліматичні умови зобов’язана система вентиляції і кондиціонування повітря. Залежно від типу громадської будівлі та робочого процесу, який відбувається встановлюється різноманітна громадська вентиляція, які забезпечують свіжість та комфорт. Так, як для залу кінотеатру потрібна одна системи, а для кухні – інша, яка є в рази потужніша.
Принцип дії вентиляційної системи заснований на заміні відпрацьованого повітря в приміщення повітрям з вулиці, яке забирається в місці де зовнішнє повітря є найменш забруднене зовнішніми факторами, або додаткового очищується у фільтрах. Вентиляція громадських будівель може бути різноманітною за своїм конструктивом, оскільки громадські будинки включають в себе спектр споруд різноманітного призначення.
Громадські будівлі поділяються на такі види:
- адміністративні будівлі ( будівлі державного значення, офіси, школи та ін.);
- культурно-просвітницькі споруди ( церкви, музеї, кінотеатри, та ін.);
- заклади харчування ( ресторани, кафе, бари та ін.);
- спорт заклади ( фітнес центри, спортзали стадіони та ін.);
- лікувальні заклади ( лікарні, санаторії, медпункти та ін.);
- торгівельні споруди ( торгові центри, магазини, ринки та ін.);
- транспортні будівлі ( автовокзали, залізничні вокзали, аеропорти та ін.);
Щоб вибрати правильне рішення щодо влаштування вентиляційної системи слід детально проконсультуватись з архітекторами, будівельниками, та монтажниками, щоб вибрати ідеальне рішення для вентилювання. Відповідальний підхід до вентилювання забезпечує в приміщенні відсутність протягів та рівномірний розподіл свіжого повітря по приміщенню. Якщо в приміщенні приплив свіжого повітря буде не достатнім, то може спостерігатись нестача кисню та задушливість, в залежності від періоду року буде підвищена вологість або сухість повітря. У випадку коли у будівлі недостатня витяжка повітря, то це свідчить про спричинення підвищенню вологості повітря, запотівання вікон у холодний період року, виникнення грибка на стінах.
Розрахунок вентиляційної системи для громадського будинку
Щоб запроектувати вентиляцію з підтриманням необхідних параметрів, потрібно знати яку кількість повітря треба подавати чи видаляти з приміщення. В залежності від типу вентиляція громадських будівель, яка проводиться в будинку кількість припливного чи витяжного повітря буде відрізнятись.
Оскільки громадські будинки охоплюють відмінність систем вентиляції, від лікувальних споруд до будівель громадського харчування, системи є відмінними і мають індивідуальний характер.
Вентиляція громадських будівель має такі особливості:
- різні поверховості будинків;
- довгі коридори;
- відмінність забруднення повітря в різних приміщення;
Згідно асиміляції надлишку тепла, вологи розраховується необхідна продуктивність системи вентиляції громадської будівлі. Щоб визначити кількість необхідного повітря складається система рівнянь. Щоб правильно визначити продуктивність вентиляції, слід визначити кількості виділення шкідливостей в приміщенні, тобто асиміляції надлишку теплоти, вологи та розчинених у повітрі газів.
Для того щоб визначити кількість потрібного повітря складається тепловий баланс, який можна визначити за такими рівняннями:
Якщо наявна велика кількість повно тепла, розрахунок вентиляції громадських будівель можна виконати за формулою:
де Qтепп – надлишок повної теплоти;
с – питома теплоємність повітря, c=1,005 (кДж/кг * 0С);
Ів, Іпр - ентальпія витяжного повітря та повітря припливу.
При наявності явної теплоти у великих об’ємах, розрахунок вентиляції громадських будинків виконують за формулою:
де Qтепя – надлишки явної теплоти в приміщенні;
tв, tпр – температура витяжного повітря та припливу.
Коли виділяється волога у великих об‘ємах слід розраховувати за формулою:
де W – вологовиділення в приміщенні;
p – густина, м3/кг;
dв, dпр - вологовміст витяжного повітря і повітря припливу.
Розрахунок вентиляції громадських організацій згідно санітарних норм передбачається в більшості для громадських будівель. Такий розрахунок базується на умові забезпечення необхідною кількістю вентиляційного повітря, яке має податись за одну годину для однієї людини.
Нормативно встановлені такі значення повітрообміну згідно санітарних норм:
- 20 ( м3/год*люд) – коли людина перебуває тимчасово у приміщенні;
- 40 ( м3/год*люд) – при довготривалому перебуванні людини у приміщенні, яке вентилюється;
- 80 ( м3/год*люд) – коли людина перебуває у стані фізичного навантаження, наприклад спортзал;
Розрахунок вентиляції офісу проводиться за санітарними нормами, що свідчить забезпеченню необхідного повітрообміну та створенню комфортних мікрокліматичних умов для кожного працівника. Розрахунок вентиляції громадських будинків за кратністю повітря, означає подачу чи видалення маси повітря з приміщення за 1 годину, одиниця якої напряму залежить від об’єму приміщення.
Розрахунок вентиляційної системи за кратністю визначається по формулі:
де k – нормативна кратність повітрообмін, яка вказується в нормативній літературі;
V - об’єму приміщення, [м3];
Вентустановки для приміщень громадського призначення
Найкращий варіант для громадських будинків – моноблочна вентустановка. Такий тип вентиляційного обладнання має компактні габарити, працює в тихому режимі і легко монтується.
Припливні вентиляційні установки
Установки для припливу повітря працюють на охолодження, або нагрівання повітря перед тим, як подати його у приміщення. Для цього в установці спеціально обладнуються секції охолодження, або обігріву.
Вентустановки витяжного типу
Призначення вентустановок витяжного типу закладається у видаленні відпрацьованого повітря з приміщення. Завдання витяжних вентиляційних установок не тільки видаляти неприємні запахи з приміщення, але і ще видаляти інші шкідливості з приміщення, такі, як: вуглекислий газ, дип, пил, та інші небезпечні речовини.
Витяжну вентиляцію можна обладнати загальнообмінною, чи місцевою, яка діє в зоні виділення найбільших шкідливостей. Місцева вентиляції характерна більш для спеціалізоних приміщень таких, як кухня.
Установки припливно-витяжного типу
Припливно-витяжні установки є найбільш ефективнішими та зручними у використанні. Такі установки широко використовуються не тільки для вентиляції фабрик та цехів, але й чудово задіяні для систем вентиляції громадських будівель.
Припливно-витяжні установки за своїми характеристиками можна поділити на:
- Для охолодження повітря доцільно використовувати припливно-витяжні установки з охолодженням, які підтримують параметри холодного мікрокліматичного режиму. Такий вид установок доцільно використовувати в літній період, для підтримання низької температури.
- Установки з рекуператором найбільш еективніші на сьогоднішній час, адже вони мають досить високий ККД. Принцип дії рекуператора заснований на тому, щоб з нагрітого повітря витягувати теплоту і використовувати її для підігріву припливного свіжого повітря. Отже рекуператор дозволяє безкоштовно зберігати тепло чи холодно, отже економити ваші затрати на електроенергію.
Виходячи з цього можна сказати, що вентиляція громадських будівель значно знижують негативний вплив шкідливих речовин на життєдіяльність і працездатність людей, створюють комфортні умови для клієнтів підприємств громадського харчування.