Вентиляція будинку - це організований процес повітрообміну в приміщенні, завданням якого є підтримати необхідні мікрокліматичні параметри:
- температуру середовища;
- рухомість;
- чистоту;
- вологість.
Деякі з перелічених параметрів можуть бути нормованими, які вказуються в нормативній документації.
Вентиляція котеджів, заміських будинків і квартир
Вентиляційні системи у квартирі, будинку застосовують для комфортного перебування людей та забезпечення якісної експлуатації будівельних конструкцій. Створення комфорту означає усунення шкідливих та неприємних запахів (з ванни, туалету, комор, кухні та інших приміщень), та підтримка параметрів температури, вологи та рухомості повітря.
Вентиляція для житлових будинків - в чому необхідність систем
Обмін повітря, який забезпечує вентиляція будинку важливий параметр для вентилювання приміщень, для того, щоб забезпечити безпечне і здорове перебування людини в приміщенні. На сьогоднішній час з розвитком технологій з’явилась проблема у житлових будинках пов’язана з герметичністю будівельних матеріалів, які добре забезпечують енергоефективність у будинку, але практично усувають природну вентиляцію в приміщенні. В сучасних конструкціях доцільно застосовувати механічні системи вентиляції для особняка, щоб забезпечити необхідні умови комфортного проживання.
Система вентиляції будинку запобігає появі шкідливих чинників в приміщенні, а саме:
- поганих запахів;
- сирості в приміщенні;
- появі на стінах грибків та цвілі;
- появі небезпечних захворювань у людини.
Якісно підібрана система надає вам такий ряд переваг:
- регулярний приплив свіжого та очищеного повітря;
- оптимальний мікроклімат в будівлі;
- відсутність шуму з вулиці (при природному вентилюванні шляхом відкриття вікон).
Коли вентиляція у квартирі забезпечує усі необхідні мікрокліматичні умови відповідно до температурного та вологісного стану в приміщенні можна зекономити на експлуатації системи опалення.
Вміло розрахована та правильно спроєктована вентиляція у квартирі забезпечує відсутність неприємних запахів на кухні та у санвузлах за допомогою витяжних вентиляторів, та усуває можливість появи грибка та цвілі. Установка вентиляції у квартирі при використанні енергоефективного підходу ідеальним варіантом є встановлення припливно-витяжних установок з рекуперацією, фільтрацією та підігрівом припливного повітря, які є зручними в управлінні та які можна одночасно обладнати кондиціонуванням.
Які є види вентиляції житлових приміщень
Вентиляція вашого дому має забезпечувати якість, свіжість та чистоту припливного повітря відповідно до будівельних норм. Існує велика кількість обладнання, яке використовується для вентиляції приватного будинку.
Вентиляція приватних будинків за видом циркуляції повітря поділяється на:
- природну, яка здійснює рух повітря за допомогою різниці температур (різниці тисків);
- механічну, в якій необхідний напір повітря створює вентилятор;
- комбіновану схему – часткове використання природної та механічної вентиляції, наприклад з природною подачею повітря, а видалення за допомогою механічних вентиляторів у санвузлах чи кухні.
- Природна вентиляція
Кожна будівля повинна оснащуватись вентиляцією природного типу. Роботи такого типу здійснюється шляхом встановлення вентиляційних каналів в будівельні конструкції, за допомогою яких, шляхом різниці температур відбувається повітрообмін в приміщенні. Правильно організована система функціонує шляхом припливу повітря в житлові приміщення вітальні чи спальні (шляхом відкривання вікон, чи через нещільності огороджуючих конструкцій) та видалення повітря у витяжному каналі на кухні чи у санвузлі.
- Вентиляція з механічним спонуканням
Для більш точного і якісного отримання мікрокліматичних умов слід використовувати механічну вентиляцію.
Для здійснення механічного спонукання вентиляції квартири встановлюються вентилятори, які подають чи видаляють повітря через вентиляційні решітки.
В такому випадку вентиляція у квартирі досягне необхідної кратності повітрообміну і забезпечить необхідний комфорт в приміщенні. Головна перевага механічної вентиляції полягає у тому, що вона, абсолютно автономна від зовнішніх факторів (погоди).
Вентиляція в будинку за способом організації обміну повітряної маси поділяється на:
- витяжну;
- припливну;
- припливно-витяжну.
Витяжна - застосовується для видалення використаного забрудненого повітря. Монтують такі системи у місцях де велике скупчення неприємних запахів чи шкідливих речовин (санвузли, кухня).
Припливна - використовується для подачі розрахованої кількості повітря до приміщення. Така система при необхідності додатково може оснащуватись підігрівом, або охолодженням.
Припливно-витяжна - забезпечує, як і приплив свіжого повітря, так і видалення відпрацьованих повітряних мас. Ця система дозволяє використовувати енергоефективну функцію рекуперації теплоти в зимовий період і відповідно холоду в літній. Вентиляція будинку такого типу обладнується сучасною автоматизацією з якою вентилювання приміщення буде виконуватись належним чином.
Методи прокладання повітропроводів та їх види
Монтаж вентиляції у квартирі проводять на підставі виконаних розрахунків та затверджених проєктних даних, таку роботу слід виконувати працівнику, який має освіту по даному виду робіт та є фахівцем у цій справі.
Повітропроводи – це розгалуження трубопроводів, по яких з певною швидкістю відбувається переміщення повітря. Канальна вентиляція у квартирі працює таким чином, що припливна система подає в приміщення свіже повітря, а витяжна виводить на вулицю відпрацьоване.
Повітропроводи вентиляційної системи класифікуються за такими ознаками:
- матеріал (пластик, алюміній, сталь та ін.);
- вид форми труби (овальні, круглі, прямокутні);
- наявність ізоляції (неізольовані або з ізоляцією).
Провести вентиляцію в домі можна шляхом прокладання повітропроводів, як відкрито, так і приховано, в залежності від архітектурних особливостей будівлі. Установка вентиляції у квартирі найбільш естетично виглядає при встановленні повітропроводів за підшивною стелею при цьому вони не псують дизайн приміщення.
Особливості монтування повітроводів вентиляції:
- не можна відхилятись від проєктних даних, у випадку відхилень узгоджувати їх з проєктантами даної системи;
- установка передбачає попереднє складання вузлів обладнання, якщо це можливо;
- повітропроводи не повинні мати ніяких пошкоджень та прогинів, у випадку їх появи негайно слід усунути даний дефект;
- рекомендовано, при можливості, робити великі радіуси поворотів повітропроводів, щоб зменшити втрати тиску у системі.
Монтаж вентиляції в приватному будинку включає таку послідовність встановлення обладнання:
- визначення розміру припливних і витяжних решіток;
- монтаж повітропроводів системи;
- монтаж основного обладнання вентиляційної системи;
- встановлення повітророзподільних пристроїв;
- випробування системи.
Монтаж обладнання систем вентиляції у квартирі - які є особливості
Моноблочне обладнання та установки рекуперації теплоти слід встановлювати на віброізолюючі прокладки, щоб запобігти руйнуванню будівельних конструкцій, також потрібно забезпечити доступ до обладнання для проведення експлуатаційних робіт. Електричне підведення до установок вентиляторів та калориферів слід під’єднувати в окрему групу до електрощита, або ж передбачити підключення автономного генератора, якщо це можливо виконати.
Забезпечення комфортних умов системами вентиляції
Вентиляція в будинку, яка забезпечення комфортні умови повинна також підтримувати належну температуру повітряної маси, яка подається в приміщення. У випадку коли в приміщення надходить прохолодне повітря можуть створюватись конвективні потоки, що може негативно вплинути на здоров’я людини. В таких випадках слід використовувати підігрів повітря у калорифері, що забезпечить необхідний комфорт.
В процесі функціонування система повинна забезпечити:
- комфортні умови температури та вологості;
- мінімальні втрати теплоти;
- видалення шкідливих випарів та запахів;
- автоматизацію проходження процесу вентилювання;
Монтаж вентиляції у квартирі на даний час включає встановлення припливно-витяжної системи, у зв’язку з тим, що така система здатна забезпечити одночасний приплив та видалення повітря, при цьому забезпечуючи максимальні комфортні умови у приміщенні.
Монтаж вентиляції у квартирі з встановленням припливно-витяжного обладнання включає такий ряд переваг:
- достатньо високі показники економічності;
- довгий термін експлуатації.
Вентиляція заміського будинку може організовуватись різними способами, в залежності від бажання замовника та економічних чинників. Купуючи вентиляційні системи для приватного котеджу слід дотримуватись інженерних рішень та пропозицій фахівців.