-
1
Види та правила облаштування такої вентиляції.
-
2
Вимоги.
-
3
Типи фільтрів для бомбосховищ.
-
4
Ключові моменти.
Бомбосховища – це об’єкти цивільної оборони, призначені для захисту людей від авіаційного бомбардування та артилерійських снарядів. До початку війни в Україні більшість пересічних громадян навіть не цікавилися наявністю захисних споруд у своїх містах і селах. Однак сучасні реалії змінилися і такі захисні об’єкти у багатьох населених пунктах стали єдиним варіантом порятунку цивільного населення. Теоретично бомбосховища мають бути у кожному населеному пункті, однак практично багато із тих об’єктів, які є – перебувають у незадовільному стані. Серед основних вимог – вентиляція у бомбосховищі, адже доступ чистого повітря є необхідним для життя людей.
Вентиляція бомбосховищ: види та правила облаштування
Цивільне будівництво в Україні протягом кількох останніх десятиліть не було розраховано на реалії війни, тому більшість будівель не мають бомбосховищ, як таких. При цьому в них передбачені підвальні приміщення, які можуть слугувати тимчасовим укриттям, але вони не можуть забезпечити нормальних умов життя, адже в багатьох навіть не передбачена вентиляція. Точніше, вентиляція в них є, але вона спрямована не на підтримку життя людей, а на дотримання санітарних умов. Тобто підвал вентилюється рівно настільки, щоб у ньому не розвивався грибок чи надмірна вологість, які згубно впливають на цілісність усієї споруди.
Воєнні дії в українських містах змусили нас переосмислити багато, в тому числі й принципи спорудження нових будинків. Саме тому, відбудову міст планують здійснювати за принципом тих житлових будівель, які нині є в Ізраїлі.
Усі нові будинки в Ізраїлі мають бомбосховище, роль якого виконує підземний паркінг чи приміщення поруч, у більшості квартир є «кімнати безпеки», які можуть захистити від уламків снарядів чи бомб. Освітня та медична інфраструктура в ізраїльських містах підготовлена для усіх видів військових небезпек: ядерної, хімічної, біологічної, радіологічної. Так, операційні в ізраїльських лікарнях спроектовані таким чином, що можуть витримати пряме попадання ракети.
Основні вимоги до системи вентиляції у бомбосховищах
Бомбосховища поділяють на класи за рівнем захисту від ударної хвилі. Також їх класифікують:
Розрахунок вентиляції проводять з урахуванням багатьох чинників, серед яких і кількість людей, і розташування, і технічні особливості споруди. Зокрема, враховують те, чи приміщення використовується виключно, як бомбосховище, чи в мирний час воно слугує для інших потреб (паркінг, операційна, ігрова кімната, склад тощо).
Наприклад, в Ізраїлі багато укриттів облаштовують як ігрові кімнати і саме з цією метою їх використовують у мирний час. Таким чином, у разі ведення бойових дій діти відчувають себе комфортніше під час перебування у сховищах.
Ключовою вимогою є наявність якісної вентиляції бомбосховища та фільтраційного обладнання.
Укриття поділяють на закриті і відкриті. До відкритих, найпростіших укриттів зараховують різноманітні підземні споруди, які можуть бути використаними для короткочасного захисту населення.
Закриті розраховані на перебування людей протягом 2 діб, тому вентиляція бомбосховища є обов’язковою. Це герметичні інженерні споруди, які захищають не тільки від уламків та артилерійських снарядів, а й від хімічного та біологічного ураження. Вони обов’язково облаштовуються системою фільтрації повітря, щоб уникнути потрапляння ззовні радіаційного пилу, біологічних аерозолів, отруйних речовин.
Вентиляційне обладнання та типи фільтрів для бомбосховищ
Під час ведення бойових діє існує великий ризик знеструмлення будівель і навіть цілих міст, тому вентиляція у бомбосховищі облаштовується з використанням механічних припливних і припливно-витяжних систем.
В окремих випадках доцільне спорудження укриттів з можливістю повної ізоляції від доступу повітря з вулиці. В такому разі система має забезпечувати регенерацію внутрішнього повітря протягом 6 годин.
Проектування системи вентиляції передбачає наявність такого обладнання:
- забірні канали повітря, які працюють в кількох режимах;
- противибухові пристрої з розширювальними камерами на забірних і витяжних каналах;
- антипилові фільтри;
- фільтри-поглиначі, які очищають вхідне повітря від радіаційного пилу, біологічних аерозолів, хімічних речовин;
- теплоємні фільтри;
- герметичні клапани;
- вентилятори та система повітропроводів.
Монтаж системи вентиляції здійснюють кваліфіковані фахівці компанії Теплософт, які попередньо проводять розрахунок системи з урахуванням всіх факторів.
Вентиляція у бомбосховищі – ключові моменти
Надходження чистого повітря в укриття – це головний фактор виживання. Хоча не менш важливим є захист від впливу хімічних, радіаційних, біологічних забрудників. Тому облаштування вентиляції у бомбосховищі виконують майстри компанії Teplosoft, які досконало знають усі технічні особливості обладнання та нюанси, а також розуміють усю відповідальність щодо облаштування вентсистем в укриттях, адже від їх якості залежить життя людей.